Muzeum Historyczne

Będąc w Sanoku nie można też ominąć Muzeum Historycznego , które tak naprawdę powinno się nazywać muzeum sztuki, bowiem tu znajdują się bezcenne kolekcje sztuki o wyjątkowej wartości na skalę europejską, dlatego też jest określane jako jedno z najcenniejszych małych muzeów w Polsce. Zbiory mieszczą się w zamku położonym na wyniosłej, stromej skarpie, z której rozciągają się widoki na Góry Słonne i panoramę miasta Sanoka. Zamek został wybudowany w latach 1523-1548-58, w stylu renesansu, z kamieniarką okienną i drzwiową wykutą w warsztatach Krakowa. Elementy renesansowe zostały całkowicie zatarte w XIX w. W latach 50-tych przywrócono renesansowy charakter oknom bliźnim od strony południowej. Podczas trwającego od 1993 r. remontu przywrócono prawie w pełni kamieniarkę renesansową drzwi i okien. Zamek w całości przeznaczony jest na stałe ekspozycje muzealne. Komnaty zamkowe są miejscem koncertów, spotkań autorskich, wystaw.

Zamek jest miejscem ekspozycji ikon i sztuki cerkiewnej liczącej ponad 600 obiektów. Z kolekcją tą konkurują wyłącznie zbiory Rosji, Ukrainy i Grecji. Zbiór średniowiecznych ikon prezentuje wiele unikatowych arcydzieł.

Galeria „Wokół École de Paris ” to kolekcja, w której dominują dzieła o charakterze kolorystycznym, abstrakcje, pejzaż bretoński, prowansalski, martwa natura, portrety. Obok pierwszoplanowych dla sztuki polskiej nazwisk Pankiewicza, Boznańskiej, Makowskiego Cybisa, swoje miejsce mają tu również dzieła artystów zagranicznych, takich jak związany z fowistami Jules Flandrin czy jeden ze współtwórców legendy Montparnassu lat 20-tych – chilijczyk Manuel Ortiz de Zarate.

Galeria Zdzisława Beksińskiego to swoisty skarb muzeum - odwiedzana i kontemplowana przez niezliczone rzesze zwiedzających – zwłaszcza po tragicznej śmierci artysty, a wzrost zainteresowania stale rośnie. Beksiński to jeden z największych współczesnych twórców, który z muzeum sanockim złączony był serdecznymi więzami przyjaźni. Po jego śmierci, cały dorobek artystyczny przeniesiony został do Muzeum Historycznego w Sanoku.

Największa i zarazem autorska kolekcja dzieł Zdzisława Beksińskiego zajmuje powierzchnię 70 metrów kwadratowych. Obecnie trwają prace związane z dobudową skrzydła do zamku. Gdzie swoje miejsce mieć będzie największa na świecie Galeria dzieł Zdzisława Beksińskiego, której otwarcie planuje się na początek roku 2012.