28 grudnia 2020, 15:20

Szczepienia przeciwko COVID-19

W poniedziałek w Sanoku rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. W pierwszym terminie skorzysta z nich 75 pracowników SPZOZ w Sanoku.

Pierwszą chętną, która poddała się szczepieniu była lek. Eliza Radzik, specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii. Zarówno sanoccy lekarze, jak i pielęgniarki zgodnie przyznają, że szczepienie jest bezpieczne, bezbolesne i skuteczne, dlatego należy się na nie koniecznie zdecydować.

– To właśnie dzięki szczepieniom wiele chorób zakaźnych przeszło już do historii – przekonuje lek. Renata Kornasiewicz-Dubiel, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w SPZOZ w Sanoku. – Nie należy bać się skutków ubocznych, ponieważ prace nad obecną szczepionką rozpoczęły się przy okazji poprzednich epidemii, które miały miejsce kilkanaście lat temu. Szczepiąc się, możemy być niemal pewni, że uda nam się ochronić przed zakażeniem.

Lekarka apeluje również do ozdrowieńców, aby się zaszczepili, ponieważ w ten sposób zwiększą liczbę przeciwciał oraz wzmocnią swoją odporność.

Na Podkarpaciu pierwsze szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia. Łącznie 525 dawek szczepionek otrzymało pięć szpitali: w Sanoku, Rzeszowie, Łańcucie, Dębicy i Przemyślu.

Obecnie szczepią się osoby z tzw. grupy 0, a więc pracownicy szpitali węzłowych i podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, pracownicy uczelni medycznych oraz studenci kierunków medycznych.

Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy, bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).

Od 15 stycznia rozpoczną się zapisy dla pozostałych chętnych na szczepionkę.

W kolejnym etapie ze szczepień skorzystają pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe oraz nauczyciele.

Szczepienia będą przebiegać zgodnie z harmonogramem uzgodnionym w ramach Narodowej Strategii Szczepień.
© 2012 Starostwo Powiatowe w Sanoku
Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mMyCity)
Starostwo Powiatowe w Sanoku
ul. Rynek 1, 38-500 Sanok, tel.: 13 46 52 900, fax: 13 46 52 988