25 marca 2021, 11:31

Pilnie potrzebne osocze od ozdrowieńców!

W związku z dużym wzrostem zachorowań na COVID-19 podkarpackie szpitale zwiększyły zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców, które wspomaga leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.

W powiecie sanockim wiele osób wygrało już z chorobą, dlatego warto pomóc teraz innym. Osocza nie da się wyprodukować, a jego zapasy gwałtownie maleją. Stąd też Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apeluje do ozdrowieńców.

– Osoby, które chcą oddać osocze na separatorze, z którego można pozyskać 3 jednostki osocza dla chorych, mogą to uczynić w RCKiK w Rzeszowie, TO Krosno i TO Przemyśl. Z kolei w sanockiej placówce (TO Sanok) można oddać krew pełną. Wówczas otrzymujemy jedną, ale cenną jednostkę osocza i dodatkowo koncentrat krwinek czerwonych – wyjaśnia dr n. o zdr. Ewa Zawilińska, dyrektor RCKiK w Rzeszowie.

Krew i osocze mogą oddać osoby zdrowe w wieku 18-65 lat, posiadające wagę proporcjonalną do wzrostu, wynoszącą minimum 50 kg oraz ważny dowód osobisty. Mogą to być osoby po szczepieniu przeciw COVID-19, jednak muszą wówczas odczekać 7 dni (po szczepionce Moderna, Pfizer/BioNTech) lub 4 tygodnie po szczepionce Astra Zeneca.

Osocze mogą oddawać również kobiety, które były w ciąży oraz osoby po transfuzji krwi, jednak podlegają one odrębnej i czasochłonnej procedurze. Z pobranej próbki krwi oznacza się u nich przed donacją osocza przeciwciała do antygenów HLA.

Piotr Laskoś z Sanoka osocze oddał już 8 razy

Oddawanie osocza jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Do pomagania chorym zachęca Piotr Laskoś, mieszkaniec Sanoka, który ma za sobą aż 8 donacji. Pan Piotr ciężko przeszedł zakażenie wirusem SARS-CoV-2. W październiku ubiegłego roku z ciężkimi objawami choroby trafił do szpitala w Sanoku, gdzie pod tlenem spędził 9 dni. Po wyjściu ze szpitala otrzymał SMS od kolegi z prośbą, aby oddał osocze dla jego ciężko chorej siostry.

– SMS otrzymałem w nocy, gdy już spałem, a przeczytałem go dopiero rano – mówi Piotr Laskoś. – Gdy zadzwoniłem do kolegi, okazało się, że stan zdrowia jego siostry pogorszył się i na oddanie osocza jest już za późno. Kobieta wkrótce zmarła. Wtedy postanowiłem sobie, że będę oddawać osocze, żeby pomóc innym chorym.

Pan Piotr osocze oddaje średnio co 2-3 tygodnie w Rzeszowie. Za dojazd ma zwracane koszty. Jednak to nie pieniądze są tutaj istotne, ale ogromna satysfakcja, że można uratować komuś życie.

Kim jest ozdrowieniec?

Ozdrowieniec to osoba, która przechorowała COVID-19 potwierdzony testem bądź osoba, która przeszła bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzone testem lub wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl, jest uznana za wyleczoną i czuje się zdrowa, czyli minęło co najmniej 14 dni od zakończenia objawów i 14 dni od zakończenia izolacji.

Przeciwwskazania do oddawani osocza

Osocza i krwi nie może oddawać osoba, która w okresie ostatnich 6 miesięcy miała wykonany tatuaż, przekłuwane uszy lub inną część ciała, jest po zabiegu akupunktury, po operacjach i innych zabiegach medycznych przebiegających z naruszeniem ciągłości skóry lub błon śluzowych, po wykonaniu niektórych badań, np. endoskopowych. Przerwę co najmniej 14 dni należy zachować po zażywaniu antybiotyków, przebyciu infekcji wirusowej. Z grona dawców wykluczają też poważne, aktywne, przewlekłe nawracające choroby układu krążenia, choroby układu pokarmowego, oddechowego, moczowego, nerwowego, choroby skóry, choroby zakaźne, np. WZW typu B, WZW typu C, wirusowe zapalenie wątroby w wywiadzie, HIV, nowotwory złośliwe, choroby krwi i układu krwiotwórczego, cukrzyca, choroby tarczycy, nadnerczy itp. Krwiodawcami nie zostaną też osoby z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania wynikającymi z używania substancji psychotropowych.

Istnieje jeszcze wiele innych czasowych przeciwwskazań do oddawania krwi. Szersze informacje można znaleźć na stronie internetowej www.rckk.rzeszow.pl