17 sierpnia 2011, 13:36

Kwiaty pod pomnikiem

Z okazji wczorajszego Święta Wojska Polskiego, dzisiaj w południe pod pomnikiem Synom Ziemi Sanockiej złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystościach brały udział władze powiatu, miasta i gminy, a także przedstawiciele organizacji kombatanckich.

Przypomnijmy, że w dniu 15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej obchodzą swoje święto. Ustanowione zostało w dniu 30 lipca 1992 roku, a upamiętnia rocznicę słynnego manewru Wojsk Polskich znad Wieprza w 1920 r.

Święto Żołnierza w II Rzeczypospolitej ustanowił Minister Spraw Wojskowych gen. broni Stanisław Szeptycki rozkazem z dnia 4 sierpnia 1923 roku. Podano w nim: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”.