20 stycznia 2021, 12:35

Jest szansa na wznowienie połączeń kolejowych z Sanoka do Nowego Łupkowa

W poniedziałek, 18 stycznia w Zagórzu, miało miejsce ważne spotkanie, w czasie którego rozmawiano o zasadach uruchomienia przewozów kolejowych w okresie od lipca do grudnia br.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, wicemarszałek Piotr Pilch, posłowie Piotr Uruski i Piotr Babinetz, Monika Brewczak, Adam Drozd, Stefan Bieszczad – radni sejmiku województwa podkarpackiego, lokalni samorządowcy, radni, przedstawiciele kolei. Organizatorem spotkania był Stanisław Chęć, starosta sanocki oraz Ernest Nowak, burmistrz Miasta i Gminy Zagórz.

Zarówno marszałek Ortyl, jak i wicemarszałek Pilch zadeklarowali poparcie dla uruchomienia promocyjnych pociągów na trasie Sanok – Nowy Łupków, jednak oczekują konkretnych informacji dotyczących planowanych połączeń.

– Mimo tego, że Komisja Budżetu, Mienia i Finansów oraz Zarząd Województwa Podkarpackiego negatywnie zaopiniowali wniosek o dofinansowane połączeń kolejowych, musimy wypracować rozwiązania, które sprawią, że pomysł uda się zrealizować – mówił marszałek Władysław Ortyl. – Należy ustalić kilka podstawowych kwestii: kto będzie organizatorem przewozów, do kogo adresujemy ofertę, o jakiej porze i w jakim okresie czasu mają kursować pociągi, kto będzie przewoźnikiem, jakie będą koszty przewozów oraz jaki będzie udział finansowy Województwa Podkarpackiego i samorządów lokalnych.

– Jesteśmy gotowi do rozmów – uzupełnił Piotr Pilch. – Cieszymy się, że Powiat Sanocki zadeklarował dołożyć do przewozów 50 tys. zł. Mam nadzieję, że wkrótce uda się przywrócić w Zagórzu dolinę kolejową.

Promocyjne pociągi do Nowego Łupkowa udało się pierwszy raz uruchomić w ubiegłym roku. Kursowały one dwa razy dziennie od poniedziałku do czwartku. Początkowo miały jeździć tylko w okresie wakacyjnym, jednak z uwagi na ich dużą popularność, udało się wydłużyć ofertę do września.

Pociągi były obsługiwane przez firmę SKPL Cargo sp. z o.o., natomiast od piątku do niedzieli ofertę przewozową uzupełniał pociąg Wojak Szwejk” relacji Rzeszów – Medzilaborce – Rzeszów, obsługiwany przez Podkarpacki Zakład POLREGIO sp. z o.o. w Rzeszowie.

Nowe połączenie kolejowe było efektem współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Powiatu Sanockiego, Gminy Komańcza oraz Gminy Zagórz. Dodatkowo, od 27 lipca, dzięki Gminie Cisna, która dołączyła do grona partnerów projektu na rzecz poprawy dostępności komunikacyjnej Bieszczadów, przejazdy uzupełniono o autobusowy komponent, umożliwiający podróżowanie do Cisnej z przesiadką w Nowym Łupkowie.

– Uruchomienie turystycznych przewozów kolejowych z Sanoka do Nowego Łupkowa okazało się dobrym pomysłem, dlatego chcielibyśmy je kontynuować nie tylko w wakacje, ale również od września do grudnia. Zależy nam, aby pociągi jeździły w dogodnych dla pasażerów porach i aby mogli z nich korzystać nie tylko turyści, ale także uczniowie i pracownicy – podsumował starosta Stanisław Chęć.

Rozmowy o połączeniach kolejowych do Nowego Łupkowa będą kontynuowane. Mamy nadzieję, że zakończą się owocnie.

© 2012 Starostwo Powiatowe w Sanoku
Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mMyCity)
Starostwo Powiatowe w Sanoku
ul. Rynek 1, 38-500 Sanok, tel.: 13 46 52 900, fax: 13 46 52 988