20 października 2011, 14:39

Coraz więcej dziewczyn w „mundurówce”

POWIAT SANOCKI. Uczniowie pierwszych klas mundurowych w Zespole Szkół nr 5 złożyli ślubowanie. Wśród nowych uczniów jest coraz więcej dziewcząt, które marzą o karierze w służbach.

- Uważam, że jest to bardzo ciekawa i interesująca praca, chociaż jak dla dziewczyny dość wymagająca. Jestem w tej szkole na nowym profilu i jestem zadowolona, mamy tu ciekawe zajęcia z samoobrony i to bardzo przyciąga młodych ludzi – mówi Kamila Sobas. - Mój tato był w wojsku, dziadek też, a ja już od podstawówki chciałam pójść do wojska i męczyłam rodziców, tak długo, że się w końcu się zgodzili – mówi Karolina Długosz.

Nauka w klasie mundurowej nie daje pewności zatrudnienia w służbach, uczy jednak i przygotowuje do zawodu. - Kładziemy nacisk na to, żeby po skończeniu trzyletniego cyklu nauczania, uczniowie byli w pełni świadomi tego czy chcą pracować w „mundurówce” czy też nie – mówi Halina Dembiczak dyrektor ZS nr.5.

Klasy mundurowe w ZS5 działają od trzech lat. W tym roku uczy się w nich 250 uczniów, niektórzy z nich mają przygotowanie praktyczne, są na przykład członkami Ochotniczych Straży Pożarnych.