7 marca 2012, 13:49

Będą kruszyć kamienie laserem

Do sanockiego szpitala trafił nowoczesny sprzęt do kruszenia kamieni z układu moczowego. Aparat kosztował 200 tys zł, a jego zakup w całości sfinansował Powiat Sanocki.

- Od początku roku trwa dobra passa naszej urologi. W styczniu udało nam się uruchomić pracownię badań urodynamicznych, a teraz dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Sanoku zakupiliśmy ten najnowocześniejszy aparat – cieszy się dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sanoku Adam Siembab.

Kamica nerkowa jest dość częstym schorzeniem. Rocznie do sanockiego szpitala trafia około 250 osób z takimi dolegliwościami. Teraz, dzięki nowemu urządzeniu zabiegi będą krótsze i skuteczniejsze. - Przewagą tego aparatu nad innymi na rynku jest to, że oprócz kruszenia kamieni możemy też wykonywać nacięcia zwężeń w układzie moczowym. Laser generuje dużą energię, dzięki której zabieg jest szybszy i bardziej precyzyjny – mówi Paweł Rusinek przedstawiciel firmy sprzedającej lasery.

Zabieg polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową cienkiego światłowodowego wziernika i rozbiciu kamieni przy użyciu lasera. - Urządzenie pozwala na uniknięcie otwartych zabiegów, znacznie skraca czas pobytu pacjenta w szpitalu i przyspiesza jego powrót, na przykład do pracy – tłumaczy lek. med. Bartłomiej Kielar młodszy asystent na pododdziale urologicznym sanockiej chirurgii.

Urządzenie jakie trafiło do Sanoka pracuje w największych szpitalach w Polsce – m.in. w Łodzi, Katowicach, Warszawie, Szczecinie i Wrocławiu.

To nie pierwszy sprzęt jaki otrzymała placówka dzięki Powiatowi Sanockiemu. Kilka tygodni temu Zarząd przekazał 40 tys zł na specjalną piłę dla oddziału ortopedii. - Zależy nam na tym aby nasz szpital stale się rozwijał i coraz bardziej się specjalizował. Dlatego korzystamy z każdej możliwości, aby pomóc placówce - mocno zabiegamy o nasze interesy w podkarpackim NFZ-cie, staramy się też pomagać finansowo – mówi Sebastian Niżnik starosta sanocki.

Przypomnijmy, że pod koniec roku Zarząd Powiatu przeznaczył 100 tys zł na remont pomieszczeń pod angiograf. Z tegorocznego budżetu na potrzeby placówki pójdzie jeszcze pół miliona. 200 tys zł właśnie wydano, za pozostałą część kupiony będzie aparat mammograficzny. W tym roku mają się też rozstrzygnąć losy wniosków złożonych przez szpital - na wniosek Zarządu Powiatu - do programu transgranicznego Polska – Białoruś – Ukraina. Łączna wartość dwóch projektów to ponad 30 mln zł.