3 czerwca 2014, 12:46

Wieczór z Raz Dwa Trzy – było warto!

Spektakl, koncerty, zabawy i zawody sportowe dla dzieci, pokazy ratownictwa – to tylko niektóre atrakcje jakie czekały na publiczność V Nocy Kultury Galicyjskiej. Mimo fatalnej pogody w ciągu trzech dni, z imprezy skorzystało około dwa tysiące osób.

Tegoroczne Noce Kultury Galicyjskiej rozpoczęły się już w czwartek projekcją filmu o Beksińskich nakręconych przez nich samych czyli Zdzisława jego żonę Zofie i syna Tomasza. Projekcja odbyła się w Muzeum Historycznym w Sanoku.

W piątek spektakl “Kochankowie nie z tej ziemi” Teatru Bagatela mimo zimna i niepewnej pogody przyciągnął tłumy. Starosta Sanocki Sebastian Niżnik, starał się „ogrzać” publiczność rozdając ciepłe koce. Widzowie przyjechali nawet z tak odległych miejscowości Podkarpacia jak Kolbuszowa. - Jesteśmy tu już drugi raz. W tamtym roku we wrześniu też byliśmy. Ta impreza, to jedna z niewielu w regionie gdzie wspaniałe sztuki można obejrzeć bezpłatnie - mówi jeden z gości. Aktorom publiczność dziękowała długimi owacjami na stojąco.

W sobotę już po raz dwunasty - odbyła się impreza zdrowotna pod hasłem „Dzień otwarty” Szpitala Specjalistycznego w Sanoku. Podczas akcji nieodpłatnie, bez skierowań wykonywano specjalistyczne badania ultrasonograficzne, dokonywano pomiarów RR i poziomu glukozy. W sumie udzielono ponad 150 porad lekarskich, a samych tylko pomiarów ciśnienia tętniczego krwi zrobiono blisko 180.

W tracie tegorocznych Nocy Kultury Galicyjskiej realizowany był rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej". Na basenie dzieci tłumnie uczestniczyły w pokazach ratownictwa wodnego i zawodach pływackich. Największą atrakcją był jednak pokaz współdziałania służb i jednostek ratownictwa w zdarzeniu kryzysowym na Skansenie. Inscenizację przygotowała Powiatowa Straż Pożarna oraz ratownicy GOPR.

- Chcieliśmy pokazać, że na terenie naszego powiatu są dobrze przygotowane podmioty ratownicze i służby, które dobrze się rozumieją, które dobrze potrafią realizować zadania, kiedy jest potrzeba wspólnych działań ratowniczych – relacjonuje starszy kapitan Grzegorz Oleniacz komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Sanoku - Chcieliśmy pokazać czym dysponujemy, co robimy, i jak wykonywalibyśmy zadania ratownicze właśnie we współpracy z ratownikami GOPRu.

Sobota przywitała organizatorów deszczem, który tych najbardziej wytrwałych fanów imprezy nie odstraszył. Blok koncertowy otworzył zespół Czerehat łączący w swojej muzyce karpackie i folkowe inspiracje. Barwny, ciekawy i na wysokim poziomie artystycznym był blok muzyczny „Tych lat nie odda nikt” przygotowany przez sanockich muzyków.

Podczas imprezy prowadzona była akcja Sanockiej Fundacji Zdrowia na Rzecz Szpitala, która już od ponad 20 lat finansowo wspiera szpital w Sanoku. - To już 23. zbiórka pieniędzy prowadzona przez naszą fundację – mówi Józef Baszak prezes Fundacji. - Pieniądze z kwesty chcielibyśmy przeznaczyć głównie na wstawienie okien w tzw. arkady czyli patio szpitala, którym pacjenci wożeni są do i z operacji. Inwestycję, chcemy zakończyć jesienią – dodaje.

Kiedy na scenie pojawiła się gwiazda imprezy RAZ DWA TRZY deszcz przestał padać, a z każdą piosenką zgromadzonej publiczności robiło się cieplej. Koncert trwał ponad dwie godziny, nie zabrakło największych przebojów zespołu, usłyszeliśmy więc „Trudno nie wierzyć w nic”, "Już", „Oczy tej małej”, „Jutro możemy być szczęśliwi” i wiele innych. – Koncert był przepiękny! – powiedział jeden z zachwyconych widzów – Wszystkie instrumenty, głos Adama Nowaka, na żywo brzmiały hipnotyzująco. Niewątpliwie sobotni wieczór był okazją do spotkania z rewelacyjnym zespołem, a pełna skupienia atmosfera była zupełnie wyjątkowa!

- Noce Kultury Galicyjskiej to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w Powiecie Sanockim – mówi Sebastian Niżnik starosta sanocki. - Zawsze staramy się, aby program był bogaty i różnorodny. Tegoroczna edycja dostarczyła wielu emocji i wrażeń. Niestety w sobotę nie dopisała nam pogoda, ale przybyła publiczność na pewno nie ma czego żałować.© 2012 Starostwo Powiatowe w Sanoku
Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mMyCity)
Starostwo Powiatowe w Sanoku
ul. Rynek 1, 38-500 Sanok, tel.: 13 46 52 900, fax: 13 46 52 988