10 września 2014, 12:20

Co młodzi wiedzą o Unii Europejskiej?

Znajomość flag, stolic i walut państw Unii Europejskiej, a nawet słynnych europejskich piłkarzy czy polityków to tylko niektóre z zadań jakie czekały na uczestników konkursu „Co wiemy o krajach Unii Europejskiej”. Zwycięzcy na zaproszenie europoseł Elżbiety Łukacijewskiej pojadą do Brukseli.

Tegorocznym gospodarzem finału konkursu było I Liceum Ogólnokształcące. Zmaganiom, które odbyły się w miniony wtorek, towarzyszyło hasło „Polska w Unii Europejskiej – 10 lat minęło”. O randze tego wydarzenia wspominał dyrektor I LO Robert Rybka otwierając konkurs: - Trudno uwierzyć, że to już 10. lat odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej. Dziś możemy z dowodem osobistym ruszyć z Sanoka i wylądować chociażby na przylądku Cabo da Roca w Portugalii, gdzie kończy się kontynent europejski. Przed Wami ogromne możliwości, które możecie wykorzystać: możliwość kontaktu z ludźmi z całej Europy, możliwość studiowania czy podjęcia pracy. Jednak aby z tych możliwości skorzystać trzeba mieć wiedzę na temat państw Unii i temu służy dzisiejszy konkurs.

Celem konkursu obok pogłębiania wśród młodzieży wiedzy o Unii Europejskiej, jest też zachęcenie jej do czynnego zainteresowania tą tematyką oraz zwrócenie uwagi na zmiany, jakie zachodzą w ich otoczeniu od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. - Cieszę się bardzo, że po raz kolejny młodzież sanockich szkół ponadgimnazjalnych ma możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o państwach UE mówi Sebastian Niżnik starosta sanocki – Naprawdę jest o co powalczyć. Tradycyjnie już główną nagrodą jest wyjazd do Brukseli. Jestem pewien, że Pani europoseł Elżbieta Łukacijewska, która podobnie jak we wcześniejszych edycjach funduje wycieczkę, zadba o to by wyjazd był atrakcyjny. Zapewne nie zabraknie wizyty w Parlamencie Europejskim i wielu atrakcji.

Organizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Sanoku.

Zwycięskie drużyny:
I miejsce - I LO w Sanoku - Michał Michniewicz, Andrzej Lewicki, Mateusz Szerszeń
II miejsce – II LO w Sanoku – Martyna Bieleń, Aleksandra Półchłopek, Kinga Kowalik
III miejsca – ZS nr 4 w Sanoku - Angelika Miazga, Agnieszka Materna, Krzysztof Olearczyk

Uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród w konkursie odbędzie się 26 września 2014r. w Zespole Szkół nr 1 w Sanoku podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków.