Galerie
25 kwietnia 2019, 13:57

XI Młodzieżowa Parada Niepodległości zakończona

Już po raz jedenasty sanocki Rynek gościł Młodzieżową Paradę Niepodległości. W tym roku poprzedziło go wyjątkowe wydarzenie – strajk nauczycieli. Dlatego w Paradzie wzięła udział mniejsza liczba reprezentacji. Zabrakło sanockich szkół średnich. Nie wszystkim też szkołom podstawowym udało się przygotować. Ostatecznie pojawiło się sześć zespołów:

· Szkoła Podstawowa nr 2 w Sanoku – polskie dywizjony lotnicze w bitwie o Anglię,

· Szkoła Podstawowa nr 3 w Sanoku – Powstanie Warszawskie – bitwa o barykadę,

· Szkoła Podstawowa nr 4 w Sanoku - orszak książęcy podczas chrztu Polski,

· Szkoła Podstawowa nr 8 w Sanoku – alegoria Powstania Warszawskiego,

· Szkoła Podstawowa w Tarnawie Dolnej- wymarsz chorągwi husarskiej i pancernej na wyprawę moskiewską,

· Szkoła Podstawowa w Trepczy – sylwetki Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Po prezentacji na Rynku orszak Parady przeszedł ulicami Sanoka zatrzymując się pod pomnikami: „Sokolnika”, żołnierzy WOP i 2 Pułku Strzelców Podhalańskich, gdzie delegacje uczestników złożyły kwiaty. Przemarsz zakończono pod pomnikiem Synom Ziemi Sanockiej, gdzie wspólnie złożono wieniec i odśpiewano hymn państwowy.

Na zakończenie ogłoszono wyniki obrad jury w skład którego weszli przedstawiciele: Instytutu Pamięci Narodowej, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku, Młodzieżowego Dom Kultury w Sanoku, Muzeum Historycznego w Sanoku, Starostwa Powiatowego w Sanoku i Tygodnika Sanockiego, które zdecydowało, że najbardziej interesującą prezentację przedstawiła Szkoła Podstawowa nr 2 w Sanoku. Była to rekonstrukcja eskadry samolotów Dywizjonu 303. Wszystkie grupy otrzymały bony upominkowe o wartości 300 zł, a zwycięski zespół 1000 zł.

© 2012 Starostwo Powiatowe w Sanoku
Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mMyCity)
Starostwo Powiatowe w Sanoku
ul. Rynek 1, 38-500 Sanok, tel.: 13 46 52 900, fax: 13 46 52 988