Galerie
27 sierpnia 2012, 14:22

Bartnik przyciągnął tłumy

Nalewka z Tyrawy, chleb z Nowosielec i placek z Jurowiec – to najlepsze produkty regionalne z miodem wyłonione podczas III Bartnika Ziemi Sanockiej. Tegoroczna impreza ściągnęła do skansenu nie tylko tysiące sanoczan a także wielu odwiedzających miasto turystów.


Gwiazda wieczoru - grupa Breakout dała niezapomniany koncert. Można było na nim usłyszeć największe przeboje zespołu – Kiedy byłem małych chłopcem, czy Gdybyś kochał, hej! Wcześniej na scenie wystąpił zespół Fanfary z Transylwanii dając mistrzowski popis energetyzującej bałkańskiej muzyki.


Przez cały dzień można było zwiedzać bezpłatnie Rynek Galicyjski. Dodatkową atrakcją były stoiska kół gospodyń wiejskich gdzie panie serwowały miodowe nalewki, domowe wypieki i chleb z domowego pieca.


- Takie imprezy mają duże znaczenie jeżeli chodzi o podtrzymywanie tradycji, zarówno gdy chodzi o kulturę jak też o regionalne potrawy. Sam jestem miłośnikiem wypieków kół gospodyń z naszego powiatu i bardzo się cieszę, że ta tradycja naszych babć jest wciąż podtrzymywana – mówi Sebastian Niżnik starosta sanocki.


Podczas imprezy można było również usłyszeć wykład na temat zdrowotnych właściwości miodu, który wygłosił profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Ryszard Czarnecki.


Tradycją Bartnika jest również konkurs na najlepszą nalewkę, chleb oraz wypiek z miodem. W tym roku jury miało bardzo trudne zadanie. - Poziom wyrobów był bardzo wyrównany, były wyśmienite smakowo i z pomysłem jeśli chodzi o ekspozycję produktu, dlatego mieliśmy spory kłopot z wybraniem najlepszych. A świadczą o tym dwa pierwsze miejsca w przypadku nalewki i dwa trzecie jeśli chodzi o ciasta – mówi przewodniczący jury Wojciech Skiba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Sanoku.


W kategorii chleb pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Nowosielec, drugie KGW z Zahutynia i trzecie Pasieka „Maja” ze Srogowa Górnego. Według jury najlepszy wypiek z miodem serwowało KGW z Jurowiec, II miejsce zajęło KGW z Trepczy a trzecie ex aequo KGW z Mrzygłodu oraz Zespół Szkół Rolniczych z Pszczelej Woli koło Lublina. Wśród miodowych nalewek bezkonkurencyjne były napoje przygotowane przez KGW z Tyrawy Wołoskiej i Bieszczadzkie Okręgowe Zrzeszenie Pszczelarzy w Sanoku, które zajęły pierwsze miejsce. Na drugim uplasowała się nalewka Barbary Hanus a na trzecim Konstantego Kudły.


Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Powiat Sanocki.

© 2012 Starostwo Powiatowe w Sanoku
Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mMyCity)
Starostwo Powiatowe w Sanoku
ul. Rynek 1, 38-500 Sanok, tel.: 13 46 52 900, fax: 13 46 52 988