14 sierpnia 2019, 8:56

Z okazji Święta Wojska Polskiego

Starosta Sanocki składa życzenia wszystkim Żołnierzom i Kombatantom:

Panie i Panowie
Oficerowie, Chorążowie,
Podoficerowie i Żołnierze
Wojska Polskiego

15 sierpnia w polskim kalendarzu historycznym jest dniem wyjątkowym, pełnym chwały i triumfu, ale również poświęcenia, ofiarności, znoju i krwi. Dziewięćdziesiąt dziewięć lat temu na sierpniowych polach bitewnych Żołnierz Polski odparł najazd Armii Czerwonej. Powróciła tradycja pospolitego ruszenia, gdzie obok doświadczonego, zaprawionego w boju żołnierza, ruszyli również studenci, rolnicy, profesorowie uczelni i uczniowie. Do walki stanęły nawet kobiety. Dzięki temu Polska odniosła zwycięstwo, okupione ogromną ceną krwi.

Dzień Wojska Polskiego to nie tylko wspomnienie o żołnierzach wojny polsko- bolszewickiej, ale również o długim łańcuchu pokoleń, który na zew Ojczyzny wyruszał do boju. Mają w tym udział rycerze i wojowie Ziemi Sanockiej. Byli pod Koźminem
i Obertynem, pod Smoleńskiem, Kłuszynem i Moskwą. Bohatersko stanęli pod Piławcami, gdzie jako jedyna chorągiew ziemska nie uciekła, dzięki temu uratowała resztki wojska polskiego, umożliwiając księciu Jeremiemu Wiśniowieckiemu zorganizowanie obrony Zbaraża. Toczyli walki jako konfederaci barscy. W 1809 r. walczyli o sanocki zamek. Ruszyli pod dowództwem Bułcharyna w powstaniu krakowskim. Zostali legionistami 1914
i ochotnikami 1918 roku. Walczyli bohatersko pod Chyrowem, Kijowem, Kuźnicą i Grodnem. Stanęli we wrześniowej potrzebie, a potem wyruszyli wyzwalać Sanocczyznę w akcji „Burza”.

Wiem, że jesteście nie tylko świadomi tej tradycji, ale dzięki swojemu wyszkoleniu, sprawności, zaangażowaniu i wysokiemu morale jesteście jej częścią. Dziękując za Wasz trud, zaangażowanie i poświęcenie w służbie naszej Ojczyzny życzę w dniu Waszego Święta zapału w codziennej powinności, osiągnięć oraz satysfakcji z wykonywanych obowiązków.

Życzenia kieruję również do żołnierzy rezerwy, żołnierzy w stanie spoczynku oraz pracowników cywilnych wojska.

Szczególne życzenia składam kombatantom z wielką wdzięcznością wspominając ich walkę i poświęcenie.

Stanisław Chęć
Starosta Sanocki