30 grudnia 2010, 11:18

Więźniowie dla dzieci

SANOK. Skazani z Zakładu Karnego w Łupkowie zorganizowali spektakl dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego w Sanoku. Więźniowie zaprezentowali inscenizację bajki ,,Małpki podróże – małe i duże”.

Z inicjatywą spektaklu wyszedł pan Marcin. To on napisał scenariusz na podstawie książki Krystyny Korowieckiej. Namówił również grupę współwięźniów, z którą uszył kostiumy i wykonał dekorację. Próby do inscenizacji trwały blisko 2 miesiące. - Wybór tej bajki to zupełny przypadek. Na początku opracowaliśmy 3. bajki Jana Brzechwy jednak okazało się, że przedstawienie trwałoby jedynie 15. minut i byłoby za krótkie. Potem opracowaliśmy bajkę ,Małpki podróże – małe i duże” i razem z kolegami stwierdziliśmy, że to jest to – tłumaczy Marcin, skazany z Zakładu Karnego w Łupkowie. - Chciałbym sprawiać radość dzieciom, których tak naprawdę sam nie mam. Po dzisiejszym spektaklu, widząc uśmiech dzieci jestem przekonany, że takie inicjatywy są bardzo dobre – dodaje pan Leszek, skazany z Zakładu Karnego w Łupkowie.

Spektakl o przygodach małpki to nie jedyne inicjatywy wykonywane przez więźniów z tego zakładu. - Zawsze w okresie świąt czy też z okazji Dnia Dziecka robimy zbiórkę pieniężną lub darów w naszym zakładzie. Więźniowie pracują również dla gmin i szkół, a ten dzisiejszy teatrzyk jest jedną z form pracy resocjalizacyjnej nad którą pracuje nasza kadra. Trzeba to powiedzieć, że kadra chce zrobić coś pozytywnego dla skazanych i społeczeństwa – tłumaczy mjr Marek Grabek, dyrektor Zakładu Karnego w Łupkowie.

Inscenizacja bajki wykonywana przez więźniów opowiadała o historii małpki, która opuściła dżunglę ponieważ jej największym marzeniem było poznanie świata. Trafiła na polski statek i tam rozpoczęły się jej przygody. Takie inicjatywy mają obopólny pozytyw zarówno dla dzieci jak i skazanych. Nic dziwnego. Uśmiech na twarzy dziecka, jest bezcenny.