16 października 2020, 12:27

Powiat sanocki od soboty w czerwonej strefie!

Od 17 października powiat sanocki znajdzie się w czerwonej strefie z powodu gwałtownego i dużego przyrostu nowych zakażeń Covid-19.

Jak wynika z danych sanepidu, do 16 października w powiecie sanockim koronawirusem zaraziło się aż 399 osób, wyzdrowiało 67 chorych, a 612 osób przebywa w kwarantannie. Odnotowano również 10 zgonów.

Łącznie w Polsce zdiagnozowano 157 608 zakażeń, z czego 3 440 chorych zmarło. 87 773 osoby uznano za ozdrowieńców. Na dzień 16 października w kraju zajętych jest 6 980 łóżek Covid-19 oraz 540 respiratorów.

Obostrzenia w strefie czerwonej

W związku z pozostawaniem w czerwonej strefie musimy liczyć się z wieloma obostrzeniami, które mają nam pomóc zahamować rozwój epidemii.

• W placówkach handlowych nastąpi ograniczenie liczby osób. W sklepach o powierzchni do 100m będzie mogło znajdować się maksymalnie 5 osób na 1 kasę, natomiast w sklepach o powierzchni większej niż 100m² będzie mogła przebywać 1 osoba na 15m².
  • Działalność gastronomiczna może być prowadzona w godz. 6-21, później jedynie na wynos. W lokalach może być zajęty co 2-gi stolik.
  • W strefie czerwonej obowiązuje od 19 października całkowity zakaz organizacji imprez okolicznościowych, m.in. wesel.
  • W zgromadzeniach może wziąć udział maksymalnie 10 osób.
  • W wydarzeniach kulturalnych będzie mogło uczestniczyć do 25% publiczności.
  • Wydarzenia sportowe mogą się odbywać jedynie bez udziału publiczności.
  • W uroczystościach religijnych może uczestniczyć 1 osoba na 7 m² powierzchni.
  • Szkoły wyższe i średnie wprowadzają nauczanie zdalne. Tylko zajęcia praktyczne odbywają się bez zmian.
  • W transporcie zbiorowym może być zajętych 50% miejsc siedzących albo 30% wszystkich miejsc.
  • Baseny, aquaparki, siłownie będą zamknięte do odwołania.

Przypominamy również, że od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 obowiązują godziny dla seniora, co oznacza, że w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy mogą robić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka potencjalnego zakażenia.

Prosimy o przestrzeganie norm sanitarnych, tj.: zakrywanie maseczką ust i nosa, zachowanie dystansu społecznego oraz o częstą dezynfekcję rąk. Unikajmy miejsc zatłoczonych, a jeśli nie musimy wychodzić, pozostańmy w domu. W ten sposób uratujemy siebie i innych przed zakażeniem.