16 sierpnia 2012, 8:47

Święto Wojska Polskiego

14 sierpnia, w przeddzień Święta Wojska Polskiego, na sali herbowej Urzędu Miasta, odbyły się uroczystości żołnierskie. Po życzeniach i odznaczeniach dla uczestników przemaszerowano pod pomnik poległych “Synom Ziemi Sanockiej”, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

Komendant WKU w Sanoku do udziału w uroczystościach zaprosił m.in. władze miasta, powiatu, kombatantów i byłych żołnierzy wojska polskiego, harcerzy, grupę rekonstrukcji historycznej “San” oraz komendantów i przedstawicieli służb mundurowych.

- Każde święto związane z obronnością kraju jest ważnym wydarzeniem. Dzięki żołnierzom, którzy kiedyś przelewali za nas swoją krew, dziś możemy żyć w wolnym kraju. Dlatego cieszy mnie, że to święto zyskuje na wartości. W tym roku w uroczystościach wzięło sporo osób, co nas mile zaskoczyło - podsumował uroczystości Sebastian Niżnik, starosta sanocki.

W trakcie uroczystości odznaczono medalami i wyróżnieniami emerytowanych żołnierzy Wojska Polskiego, a także osoby, które działały na rzecz obronności kraju czy wspierały działania związane z wojskowością.

Dla starosty sporym zaskoczeniem było przyznanie mu srebrnego medalu “Za Zasługi Dla Obronności Kraju” oraz srebrnego medalu “Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.

- Zostałem mile zaskoczony, ponieważ do końca zostało utrzymane w tajemnicy, że zostanę odznaczony. Dla mnie to są odznaczenia symboliczne, ponieważ należą się wszystkim moim pracownikom. Od 2 lat wspólnie pracujemy dla wszelkich idei i inicjatyw związanych z wojskiem i obronnością kraju - dodał starosta.

Przy tej okazji warto dodać, że w tym roku zostanie ufundowany i przekazany sztandar dla 21-go Batalionu Logistycznego z Rzeszowa, który wchodzi w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Podobnie jak historycznie dla stacjonującego niegdyś w Sanoku 2 Pułku Strzelców Podhalańskich, sztandar ufundowany został przez mieszkańców ziemi sanockiej. Wstępnie udział w uroczystościach przekazania sztandaru potwierdził Prezydent Bronisław Komorowski. Była by to pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta Polski w Sanoku.