5 marca 2020, 7:45

Spotkanie z Januszem Niemcem, synem Antoniego Żubryda

3 marca w Sali Gobelinowej Muzeum Historycznego w Sanoku miało miejsce spotkanie z Januszem Niemcem, synem Janiny i Antoniego Żubrydów, najmłodszym żyjącym więźniem politycznym czasów PRL-u.

W czasie wystąpienia pan Janusz opowiedział wzruszającą historię swoich rodziców, zaznaczając, że jest bardzo dumny z ich bohaterskiej i patriotycznej postawy.

Organizatorem spotkania było Starostwo Powiatowe w Sanoku oraz Urząd Miasta Sanoka.

Janusz Niemiec urodził się 28 października 1941 r. w Sanoku, mieszkał wraz z rodzicami przy ulicy Królewskiej 16. Nie miał łatwego dzieciństwa. W wieku czterech lat został aresztowany przez oficera NKWD i uznany za wroga Polski Ludowej. Po śmierci rodziców, trafił do sanockiego sierocińca, gdzie doświadczył głód i nędzę. Następnie został adoptowany przez Stefanię i Jana Niemców, którzy chcąc obronić potomka Żubryda przed śmiercią, zmienili mu nazwisko na swoje.

Pan Janusz był chłopcem bardzo chorowitym, dwukrotnie leczył się w Rabce z powodu gruźlicy. Jako młodzieniec, ukończył Oficerską Szkołę Wojsk Chemicznych w Krakowie, a następnie studia na Politechnice Warszawskiej na kierunku odlewnictwo.

Obecnie przebywa na emeryturze, jest szczęśliwym ojcem i dziadkiem.