14 listopada 2012, 11:10

Pożegnaliśmy Wojciecha Słodkowskiego

„To był wspaniały człowiek, jego śmierć to nieodżałowana strata” - mówią zgodnie przyjaciele, współpracownicy i studenci – słowem wszyscy, którym dane było poznać i współpracować z dziennikarzem Wojciechem Słodkowski. Dziennikarz, który od dwóch lat pracował także z sanockimi studentami zmarł w nocy z drugiego na trzeciego listopada w Łodzi w wieku 61 lat. W poniedziałek został pochowany na najstarszym łódzkim cmentarzu.

„Wymagający, ale i skory do pomocy. Bezkompromisowy, konkretny, dociekliwy. Nigdy nie odpuszczał. Zadawał pytania tak długo, aż uzyskana odpowiedź w pełni zaspokajała jego ciekawość. Dla niego dziennikarstwo było swoistą misją. Bez niego polskie dziennikarstwo byłoby zupełnie inne. To nieodżałowana strata – mówią współpracownicy Wojciecha z łódzkiego oddziału Telewizji Polskiej, z którym był związany od 1992 roku.

Od 2000 r. był wykładowcą na kierunku dziennikarstwo w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, która w 2009 r. zmieniła nazwę na Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna. Razem z Wojciechem Barczakiem, wieloletnim reporterem Expresu Reporterów organizowali bezpłatne warsztaty dla studentów dziennikarstwa. - Był bardzo lubiany. U swoich studentów cieszył się ogromnym zaufaniem i szacunkiem oraz posłuchem, ludzie mu wierzyli – mówi Wojciech Barczak.

Od dwóch lat warsztaty organizowali w Sanoku. W tym roku wzięło w nich udział dwóch studentów dziennikarstwa z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku. Dziś tak wspominają zmarłego Wojciecha Słodkowskiego - Wojtek był niezwykle zafascynowany bieszczadzką kulturą, mówił że to najlepsze miejsce, by żyć szczęśliwie. Zawsze żartował, że rzuci wszystko i tutaj zostanie. Pracowałem z nim na obozie dziennikarskim w Sanoku. Tworzyliśmy film o Osławianach. Przez trzy tygodnie widzieliśmy się codziennie. Kiedy we wrześniu przyjechał tu znowu, na pokaz filmów studenckich, nie myślałem że będzie to nasze ostatnie spotkanie. - mówi Karol Pilch, student dziennikarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku. - Redaktor „Słodek”, bo tak się do niego zwracaliśmy, był bardzo sympatycznym człowiekiem. Gdy komuś na obozie ze studentów coś nie wyszło, Wojtek potrafił wskazać błędy. Głośno mówił o tym, co mu się nie podobało, uczył jak unikać błędów. Nauczył mnie pracy z kamerą, podpowiadał, jak robić dobre materiały. Dzięki niemu pokochałem dziennikarstwo oraz pracę z kamerą. Na zawsze pozostanie w mojej pamięci. - dodaje Tomek Pelc.

Wojciech Słodkowski to były działacz opozycji. W 1982 roku został aresztowany i skazany na 3 lata więzienia. Na wolność wyszedł rok później na mocy amnestii. W latach 1989-1992 pracował kolejno w „Dzienniku Łódzkim”, "Gazecie Wyborczej" i "Głosie Porannym". W 1992 związał się z łódzkim oddziałem Telewizji Polskiej. Tutaj stworzył i prowadził takie programy jak „Łódzki Klub Parlamentarny” i „Łódzkie Forum”.

Był inicjatorem corocznej zbiórki na rzecz ratowania zabytków najstarszej nekropolii w Łodzi – Starego Cmentarza.