8 października 2019, 14:38

Ostatnie powołania do Podkarpackiej Brygady OT w listopadzie

Listopadowe powołanie zakończy nabór ochotników do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialne, im. płk. Łukasza Cieplińskiego sp. „Pług” w tym roku. Już od dzisiaj we wszystkich Wojskowych Komendach Uzupełnień na Podkarpaciu można zgłaszać się aby rozpocząć procedurę wstąpienia w szeregi podkarpackich „Terytorialsów”. Chętni do aktywnego spędzenia czasu
w szeregach brygady rozpoczną szkolenie już w listopadzie.

Kolejne szkolenie podstawowe na Podkarpaciu rozpocznie się już 16 listopada 2019 r., a zakończy
1 grudnia br. Czasu na zgłoszenie jest już w zasadzie niewiele. Kandydaci przed rozpoczęciem szkolenia w pododdziałach Brygady będą kierowani przez WKU na badania psychologiczne i do wojskowych komisji lekarskich. Dzięki szybkiemu działaniu kandydaci bezkolizyjnie odbędą 16-to dniowe szkolenie podstawowe, które zostanie zakończone uroczystą przysięgą wojskową.

Listopadowe powołanie jest ukłonem w stronę ochotników, którzy chcą stać się żołnierzami jeszcze przed zakończeniem 2019 r., ale również do tych, którzy mieli kontakt z wojskiem i są żołnierzami rezerwy po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, przeszkoleniu wojskowym, a także dla byłych żołnierzy zawodowych.

To ostatnia szansa w tym roku z którą Podkarpacka Brygada wychodzi naprzeciw tym, którzy do tej pory nie zdecydowali się na rozpoczęcie swojej przygody z wojskiem. Proponujemy podjęcie rękawicy i wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, aby po 16-to dniowym szkoleniu podstawowym uroczyście złożyć przysięgę wojskową po raz pierwszy na Sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Może to być pierwszy krok do rozpoczęcia procedury powołania do zawodowej służby wojskowej w naszych pododdziałach lub w jednostkach wojskowych wojsk operacyjnych. Wystarczy tylko odbyć trzyletni cykl szkolenia.

Warto już teraz złożyć wniosek o przyjęcie do 3. PBOT w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP, czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej.

***

O powołanie może ubiegać się każda osoba, która:
- ukończyła 18 lat
- posiada obywatelstwo polskie
- nie była karana za przestępstwa umyślne
- posiada dobrą sprawność psychofizyczną
- nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.

***

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała
w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”.

por. Witold SURA
rzecznik prasowy