5 marca 2019, 12:06

Na ratunek – jak uzyskać pomoc lekarską w razie nagłego zachorowania unikając długiego wyczekiwania w kolejce na SOR.

W razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjent może się udać po pomoc do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w SPZOZ w Sanoku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy (parter Budynku Głównego Szpitala przy ulicy 800-lecia w Sanoku – wejście naprzeciwko podcieni). Telefon – (13) 4656162.

Dyżurujący lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych), telefonicznie. Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Nocna i świąteczna opieka obejmuje mieszkańców Miasta Sanoka, Gminy Sanok, Gminy Besko, Gminy Bukowsko, Gminy Zarszyn oraz Gminy Tyrawa Wołoska.

Kiedy nie powinieneś korzystać z SOR

Szpitalny oddział ratunkowy to nie przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej, ani przychodnia specjalistyczna. Dlatego nie korzystaj z niego, aby uzyskać:

- receptę na stosowane przewlekłe leki,

- skierowanie na konsultacje specjalistyczne i badania dodatkowe,

- zwolnienie lekarskie, wniosek do ZUS, skierowanie do sanatorium oraz inne zaświadczenia i druki medyczne nie związane ze stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego.