11 marca 2020, 9:16

Gmina Tyrawa Wołoska będzie reprezentować województwo podkarpackie na dożynkach prezydenckich w Spale

Informację przekazał Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego w czasie lutowej sesji Rady Gminy w Tyrawie Wołoskiej.

– Chciałbym, aby wasza gmina była 13 września przedstawicielem Podkarpacia na tegorocznych dożynkach prezydenckich – mówił. – Uważam, że jest to wyróżnienie i wyzwanie dla gminy, która jako jedyna w naszym województwie pojedzie na uroczystość.

Teresa Brzeżawska-Juszczak, wójt gminy Tyrawa Wołoska z radością przyjęła propozycję wicemarszałka Pilcha i zapewniła, że dołoży wszelkich starań, aby należycie przygotować się do konkursu i godnie reprezentować powiat sanocki.

– W pierwszej chwili byłem zaskoczony informacją, ale równocześnie czułem radość, że gmina powiatu sanockiego będzie obecna na tak ważnej imprezie – mówi starosta Stanisław Chęć. – Ze swojej strony deklaruję wsparcie i pomoc w przygotowaniu się do dożynek.

W ubiegłym roku przedstawicielem Podkarpacia była gmina Tryńcza.

To już 93 lata

Pierwsze dożynki prezydenckie odbyły się w Spale w 1927 roku i zostały zorganizowane przez Ignacego Mościckiego. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił prezydent Aleksander Kwaśniewski. Od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych prezydentów RP.

Główna część uroczystości rozpoczyna się w niedzielę mszą świętą w Kaplicy Polowej AK. Następnie jest najbarwniejsza część dożynek, czyli przejście korowodu dożynkowego z kościoła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbywa się część oficjalna imprezy.