4 stycznia 2021, 15:09

Do podstacji w Cisnej trafił nowy ambulans

Długo oczekiwana przez mieszkańców karetka z napędem 4x4 i podwyższonym zawieszeniem stacjonuje już w Cisnej. Jej zakup był możliwy dzięki wsparciu z Funduszu Sprawiedliwości oraz darczyńcom, którzy nie żałowali pieniędzy, aby wspomóc Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe.
Odebranie ambulansu miało miejsce 30 grudnia.
- Pomysł, aby kupić tego typu samochód narodził się w poprzednim roku, jednak nie było wówczas na rynku terenowych karetek. Gdy tylko nadarzyła się okazja zakupu, dzięki wsparciu Fundacji Siepomaga.pl zorganizowaliśmy zbiórkę na ten cel. Niespodziewanym zastrzykiem finansowym było dla nas wsparcie w kwocie 200 tys. zł z Funduszu Sprawiedliwości – mówi Beata Pieszczoch, dyrektor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Sanoku.
Koszt zakupu ambulansu wyniósł 376 tys. złotych. Pieniądze pochodzą z otrzymanej dotacji z Ministerstwa Sprawiedliwości, internetowej zbiórki oraz ze środków własnych BPR.
- Cieszę się, że złożony wniosek zyskał uznanie w Ministerstwie Sprawiedliwości i udało się zwiększyć tabor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego – uzupełnia poseł Piotr Uruski. – Wszyscy doskonale wiemy, że zwykłe karetki w górskich, często bardzo trudnych warunkach klimatycznych, nie sprawdzają się, stąd wielokrotnie o pomoc w ratowaniu chorych ratownicy medyczni musieli prosić miejscowe OSP oraz mieszańców, którzy posiadają quada. Teraz mamy ambulans, który z pewnością sprawdzi się w górzystych warunkach.
Obecnie Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe dysponuje 15 nowymi ambulansami, które udało się nabyć w ciągu ostatnich dwóch lat. Świadczą one pomoc chorym z powiatów: sanockiego, bieszczadzkiego, leskiego i brzozowskiego.
- Na bieżąco wymieniamy karetki na nowsze i praktyczniejsze, aby podnieść jakość świadczonych przez nas usług. Wiadomo bowiem, że niezawodny sprzęt i samochody oraz wykwalifikowana kadra medyczna to gwarancja udzielenia szybkiej i fachowej pomocy – podsumowuje dyrektor Beata Pieszczoch.