4 listopada 2016, 12:35

1956 Polska-Węgry Historia i pamięć

Od 8 listopada na dziedzińcu sanockiego zamku wystawa plenerowa:

1956-Polska-Węgry-Historia-i-pamięć

Jest to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Pamięci Narodowej, Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie i węgierskiego odpowiednika IPN – Komitetu Pamięci Narodowej (Nemzeti Emlékezet Bizottságának – NEB). Ich celem jest przybliżenie wypadków z 1956 roku w Polsce i na Węgrzech oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym. Jest to również okazja do pokazania losów dwóch narodów, które mimo różnej historii w czasie II wojny światowej znalazły się po tej samej stronie żelaznej kurtyny, oraz losów ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemnie pomoc i dawać wsparcie. Równolegle w przekazie będzie akcentowany polski wymiar roku 1956, począwszy od antykomunistycznej rewolty mieszkańców Poznania w 1956 roku.

Wystawa w Sanoku została zorganizowana dzięki współpracy rzeszowskiego oddziału IPN i powiatu sanockiego. Będzie można ja oglądać przynajmniej do końca roku.